3a II LO 2019/2020

Rok szkolny 2017/2018

Klasa I a

Wychowawca: Danuta Giereś

Samorząd klasowy:

Przewodniczący Jakub Karmelita

zastępca przewodniczącego: Jacek Bąk

Skarbnik: Ewelina Początek

Rajd pierwszaka

Dnia 29.09.2017 w Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku po raz pierwszy odbyło się pasowanie na ucznia klasy pierwszej naszej szkoły połączone z rajdem. Celem organizacji rajdu była przede wszystkim dobra zabawa, integracja między klasowa oraz co najważniejsze- pełnoprawne zostanie uczniem ZSR .

O godzinie 08:10 klasy pierwsze spotkały się przed budynkiem szkoły ze swymi wychowawcami, aby razem podążyć na miejsce zbiórki, gdzie zostali gorąco przywitani przez Pana Dyrektora, Samorząd uczniowski oraz organizatorów. Po gorącym przywitaniu zaczęła się zabawa. Pierwszym punktem było pasowanie, na którym klasy rywalizowały rozwiązując test znajomości szkoły oraz Prudnika. Wychowawczynie w międzyczasie dostały za zadnie ułożenie piosenki lub wierszyka o klasie. Punkty zostały przyznane i klasy mogły iść w teren! 1LA trafiła na pierwszy ogień i to ona przecierała szlaki rajdu, 5 minut po nich na rajd wyruszyła klasa 1TEH a tuż za nimi 1TRWG.

Na początek wychowawcy klas pierwszy dostali zadanie napisania wiersza o swojej grupie. Wszystko zostało dokładnie sfilmowane i zamieszczona na wieki wieków w Internecie. Zobaczcie, jak im poszło

Rajd integracyjny klas pierwszych uważamy za udany, wszyscy świetnie się bawili, lepiej poznali i przeżyli niezapomniane chwile. Dziękujemy klasom 3TG i 2 TG, Samorządowi Uczniowskiemu oraz organizatorom – Agnieszce Chudy, Aleksandrze Maroszek, Barbarze Maroszek oraz Joannie Grzegockiej – za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu tego niesamowitego wydarzenia, które na stałe wpisze się w kalendarz imprez szkolnych.

Tym, co nie byli oferujemy fotoreportaż:

Na trasie czekało mnóstwo konkurencji, podczas których uczniowie mogli sprawdzić swoją siłę fizyczną, znajomość przysłów, współpracę w grupie oraz umiejętności komunikowania się wśród koleżanek i kolegów, z którymi znają się niecały miesiąc. Wszystkie klasy dzielne wykonywały zadania w miłej i przyjacielskiej atmosferze. W nagrodę dla każdej z klas na mecie czekał słodki poczęstunek oraz ognisko, przy którym mogli rozkoszować się smakiem kiełbasek. Ale każdy z niecierpliwością czekał na werdykt, która z klas najlepiej wypadła podczas zmagań napotkanych na trasie rajdu. Po zliczeniu wszystkich punktów nadszedł czas na ogłoszenie zwycięzcy- najlepszej klasy pierwszej. Najlepszymi pierwszakami w Zespole Szkół Rolniczych w roku szkolnym 2017/2018 zostali uczniowie klasy 1 LA, której wychowawcą jest Pani Danuta Giereś i to oni wygrali rajd oraz otrzymali puchar przechodni, który za rok przekażą w ręce następnych pierwszaków. To byłoby trochę nie w stylu mundurowych by przegrać. Ale były też słodkie nagrody pocieszenia.

Gratulacje dla wszystkich klas pierwszych bo nie od dziś wiadomo, że nie najważniejsza jest wygrana, ale przede wszystkim dobra zabawa.

Szkolenie wojskowe

W dniu 27 października żołnierze 10 Brygady Logistycznej z Opola przeprowadzili w II Liceum Ogólnokształcącym w Prudniku szkolenie dla uczniów, które obejmowało ogólne wiadomości z budowy, przeznaczenia i charakterystyki broni strzeleckiej, podstawowe zagadnienia z rozpoznania i taktyki oraz podstawowe wiadomości z zakresu broni masowego rażenia. W szkoleniu brało 20 uczniów pierwszej klasy liceum. Zajęcia praktyczne poprzedził wykład z wiedzy teoretycznej, każdy mógł wziąć w rękę karabin, rozebrać go na czas i potem co, trzeba było go złożyć, nauka i zabawa w jednym, profesjonalne maskowanie uczniów, umiejętność poruszania się w terenie to tylko fragment tego co chcemy aby nasi uczniowie poznali i po ukończeniu szkoły zdecydowali czy kierunek mundurowy będą kontynuować w dalszym swoim życiu i o to chodziło dyrekcji szkoły, która nawiązała współpracę z 10 Brygadą Logistyczną w Opolu, która systematycznie wzbogaca zajęcia w szkole.

Nasi na Święcie Niepodległości

Nasi koledzy z dumą prezentowali sztandar szkoły na miejskich obchodach Święta Niepodległości

Wycieczka na Uniwersytet SWPS

Dnia 10.11.2017r. klasy Ia i IIIa wybrały się na wycieczkę do Wrocławia na Uniwersytet SWPS. Młodzież uczestniczyła w wykładzie pt. „Profilaktyka ryzykownych zachowań seksualnych w okresie dorastania” prowadzonym przez seksuologa i psychoterapeutę Michała Pozdała. Wykład prowadzony był w młodzieżowym języku, a uczniowie dowiedzieli się wielu ważnych informacji na temat życia seksualnego. Po zakończonej prelekcji młodzież udała się do kina na premierę filmu „Listy do M 3”. Wycieczka ta zintegrowała klasy mundurowe.

Z wizytą w Komendzie Powiatowej Policji

Dnia 21 XII.2017 klasy mundurowe 1A i 2A pod opieką nauczycieli D. Giereś i T. Stacha udali się na KPP w Prudniku. Spotkanie dotyczyło udziału młodzieży w tworzeniu filmu instruktażowego „Zabezpieczenie działań służb i straży podczas wypadku drogowego”

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2018 r. w Prudniku jak i w całej Polsce świętowaliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody miały miejsce na Placu Wolności, a uczestniczyli w nich przedstawiciele władz samorządowych, pluton reprezentacyjny klasy mundurowej naszego II LO i poczty sztandarowe szkół. Uczniowie klasy mundurowej w ten mroźny dzień od 10.00 do 13.00 pełnili wartę pod pomnikiem „Poległym o wolność Polski”. O godzinie 11 miała miejsce honorowa zmiana warty, która rozpoczęła oficjalną część obchodów. Starosta Prudnicki, Radosław Roszkowski przedstawił zgromadzonym historię tego święta. Wysłuchano pieśni powiązanych tematycznie z tym dniem i odśpiewano hymn państwowy. Następnie delegacje władz samorządowych (powiatu, gminy), senatora RP, służb mundurowych, kuratorium oświaty wraz z dyrektorami szkół ponadgimnazjalnych złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod pomnikiem. Uroczyste obchody święta zakończyła ponowna zmiana warty. 

Uczniowie naszej szkoły, szczególnie klas mundurowych, biorąc udział w obchodach świąt narodowych, wykazują tym samym postawę patriotyczną i przywiązanie do wartości historycznych naszego kraju.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Wycieczka do Opola

Dzień 28 marca 2018r. klasa 1a  wraz z opiekunami  panią Danutą Giereś i Katarzyną Bochenek spędziła na wycieczce w Opolu. Atrakcji było kilka: taniec na lodzie, kino i muzyka w interaktywnym Muzeum Polskiej Piosenki.Polecamy!:-)

Rok szkolny 2018/2019

Czcimy Niepodległą

Polacy obchodzą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na wiele sposobów, jednym z nich są spotkania z ciekawymi ludźmi. W takim właśnie spotkaniu uczestniczyliśmy 13.09.2018 r. w Prudnickim Ośrodku Kultury.
Dwójka młodych wolontariuszy z Wrocławia należących do Stowarzyszenia Odra-Niemen. opowiadała o losach Kombatantów, którzy w czasie wojny walczyli za wolność naszej Ojczyzny, a poprzez zbieg różnych okoliczności(często przebywanie w łagrach stalinowskich) pozostali na Kresach. W czasie spotkania odbyła się projekcja filmu pt. „Pani Weronika i jej chłopcy,” dzięki niej mogliśmy poznać bardzo odważną kobietę, polską patriotkę, która dowodzi Stowarzyszeniem Żołnierzy AK na Białorusi, panią Weronikę Sebastianowicz pseudonim „Różyczka”.Po wojnie była oskarżona o aktywne i przestępcze kontakty z AK, a Trybunał Wojsk MGB Obwodu Grodzieńskiego w 1952 roku skazał ją na 25 lat pozbawienia wolności. Bohaterka obecnie mieszka koło Grodna i pielęgnuje pamięć o swoich dowódcach i poległych kolegach ucząc młode pokolenie patriotyzmu i wzmacniając polską tożsamość.
Od 2010 roku trwa projekt RODACY-BOHATEROM, dzięki której wolontariusze zbierają i zawożą regularnie paczki dla kombatantów Stowarzyszenia. Uczestniczą w renowacji polskich miejsc pamięci na Białorusi, Litwie czy Ukrainie, bo wiedzą, że ludzie ci są Polakami i czują się Polakami, lecz nie mogą tego okazywać, ponieważ żyją na obczyźnie, w kraju, w którym są uważani za bandytów i zbrodniarzy.

II miejsce W POLSCE!!!

Uczniowie naszej klasy reprezentowani przez Julię Bojanowską oraz Ewelinę Początek pod opieką Wychowawczyni, Pani D. Giereś zajęli II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Sto lat Niepodległej Polski” zorganizowanym przez Fundację Honor Pomagania Dzieciom w Warszawie. Celem konkursu było wspieranie postaw patriotycznych młodego pokolenia, propagowanie treści patriotycznych i historycznych poprzez edukację plastyczną młodzieży oraz rozwijanie kreatywności, wyobraźni plastycznej w odniesieniu do wydarzeń historycznych.

Nagrodą dla całej klasy jest 40% dofinansowanie do 7 dniowego pobytu z wyżywieniem, atrakcjami i programem wycieczek w Ośrodku Ostoya Roztocze w Kawęczynku na Roztoczu.

Wycieczka do Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach -spotkanie z żywymi świadkami historii i udział w obchodach 74. rocznicy przybycia I transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf.

W sobotę, 6 października 2018r. uczniowie naszej  klasy 2a IILO pod opieką Pań: Danuty Giereś, Elżbiety Klekociuk i Katarzyny Bochenek wzięli udział w spotkaniu z Powstańcami Warszawskimi, które miało miejsce w dawnym baraku Stalagu 318/VIII F (344) Lamsdorf. Poprzedził je wykład kierownika Działu Naukowego, dr. Piotra Stanka na temat jenieckich losów ok. 6-tysięcznej grupy powstańców: mężczyzn, kobiet i dzieci oraz młodzieży w wieku 10–18 lat, w Lamsdorf. Wspomnieniami z pierwszych dni niewoli niemieckiej podzielił się z nami Jerzy Esden Tempski. Następnie mówiła Wanda Traczyk-Stawska i Włodzimierz Wiśniewski. W tej części uroczystości udział wzięli także inni powstańcy warszawscy: Helena Kamerska ,z którą nawiązaliśmy kontakt oraz Bronisław Maciaszczyk i Romuald Malinowski. Na spotkaniu obecny był również syn rotmistrza Witolda Pileckiego, Andrzej Pilecki.
Po spotkaniu przeszliśmy pod Pomnik Powstańców Warszawskich-Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf ,gdzie odbyła się uroczystość poświęcona 74. rocznicy przybycia I transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf.
Uroczystość przy Pomniku Powstańców Warszawskich-Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf rozpoczęła się o godz. 11.00. Po hymnie państwowym, o zabranie głosu poproszono Wandę Traczyk-Stawską, ps. „Pączek”, która po zakończeniu powstania, trafiła najpierw do obozu przejściowego w Ożarowie, a następnie do Stalagu 344 Lamsdorf. W swoim wystąpieniu zwróciła się do młodzieży z apelem : „Uczcie się języków, bądźcie aktywni i wstańcie od komputerów! Szukajcie przyjaciół!„ Zwracając się natomiast do żołnierzy, życzyła im, by nigdy nie musieli użyć broni przeciwko innym ludziom.
Podziękowano powstańcom m.in. za ciągłe dawanie świadectwa o grozie wojny i tragedii ludzi, biorących w niej udział. Podkreślono, iż umiejętność współżycia z innymi to podstawa pokoju.
W dalszej części uroczystości kpt. Grzegorz Białkowski odczytał Apel Pamięci, po którym nastąpiła salwa honorowa. Następnie, w pobliżu pomnika, Andrzej Pilecki i Krzysztof Kosior, a także Monika Kwiatosz oraz Marco Patricelli w towarzystwie Wojciecha Lesiaka, Antoniego Konopki, Tomasza Karpińskiego oraz dr Violetty Rezler-Wasielewskiej posadzili dąb poświęcony rtm. Witoldowi Pileckiemu.
Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, również przez naszych uczniów i nauczycieli przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich-Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf zakończyło uroczyste obchody.
Na zakończenie tego wspaniałego dnia, zostaliśmy zaproszeni na prawdziwie żołnierską grochówkę .

Kartka do Powstańca Warszawskiego- „BohaterOn w Twojej Szkole”- Włącz historię

Od 2 październiku 2018r. w ramach projektu historycznego „BohaterOn” uczniowie naszej klasy pisali życzenia i podziękowania dla żyjących Powstańców Warszawskich, aby uhonorować ich walkę, okazać im wdzięczność za to, że bronili naszej Ojczyzny, narażając życie swoje i swoich bliskich, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju i uczyć się w polskich szkołach. Dla nas ONI byli, są i będą BOHATERAMI!!!
Kartki zostały wysłane na adres Fundacji „ROSA” z siedzibą we Wrocławiu, a później zostaną przekazane przez jej pracowników żyjącym POWSTAŃCOM WARSZAWSKIM.

Szkolenie wojskowe

Uczniowie klasy 2 a, II Liceum ogólnokształcącego w Prudniku o profilu mundurowym, raz w miesiącu uczęszczają na zajęcia edukacji wojskowej. Odbywają się one, przy współpracy z 22 Karpackim Batalionem Piechoty Górskiej. Dnia 08.10.2018r odbyły się owe zajęcia. Uczniowie wyruszyli z Prudnika skoro świt, na miejsce dotarli na godzinę 9. Zostali miło przywitani przez żołnierzy. Po odprawie przetransportowano ich wojskowymi ciężarówkami typu „Star”, na poligon bojowy danej jednostki. Na miejscu byli również uczniowie klasy mundurowej z Kłodzka, wszyscy zostali podzieleni na 8 grup, po 10 osób. Każda z grup została przydzielona do osobnego stanowiska nauczania. Młodzież była szkolona w zakresie: rzutu granatem – każda osoba musiała oddać rzut z 3 postaw, stojąc, klęcząc oraz leżąc. Na następnych dwóch stanowiskach uczyli się taktyk bojowych, postaw strzeleckich i przemieszczania się z bronią. Nie zabrakło również nauki zgrywania przyrządów celowniczych, z czego musieli wykazać swoją wiedzę w praktyce, strzelając pięciokrotnie do tarczy z postawy leżącej. Kolejnym zagadnieniem były ćwiczenia z musztry, w której nasi uczniowie pozytywnie zaskoczyli żołnierzy batalionu, gdyż byli świetnie przygotowani. Stanowiskiem, które najbardziej spodobało się naszym wychowanką, było ćwiczenie kamuflujące żołnierza przed wrogiem, podczas których, musieli ukryć się w lesie, tak aby spoić się z otaczają ich roślinnością. Ostatnim zagadnieniem, była praca z mapą i busolą. Wyjazd był pełen wrażeń i nowych doświadczeń. Nasi uczniowie miło wspominają ten czas, oraz nie mogą doczekać się kolejnego spotkania z batalionem.

„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo.
Zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”
Marszałek Józef Piłsudski

PRUDNICKI QUIZ HISTORYCZNY „NIEPODLEGŁA 2018”

W dniu 18 .10.2018r. w Bibliotece Publicznej w Prudniku odbył się Prudnicki Quiz Historyczny „Niepodległa 2018” , w którym udział wzięli pod opieką pani Danuty Giereś, zdobywając zaszczytne II miejsce i ciekawe nagrody : Kacper Przyszlak z kl.2a IILO i Natalia Drozd z kl.3TE ,natomiast Jakub Karmelita z kl.2a IILO ,tak jak inni uczestnicy Quizu otrzymał wyróżnienie.

Miejskie obchody 100 – lecia Niepodległości

Liczna reprezentacja uczniów i nauczycieli naszej szkoły wzięła udział w oficjalnych, miejskich obchodach 100-rocznicy Odzyskania Niepodległości; Tym razem czcząc Niepodległą kompania honorowa wraz z pocztami sztandarowymi brała udział w apelu pod pomnikiem harcerzy ZHP, mszy świętej poświęconej ojczyźnie, przemarszu z kościoła na Plac Wolności, gdzie delegacje władz, szkół, związków składały wiązanki kwiatów pod pomnikiem Poległych Żołnierzy.
Kształtowane na co dzień postawy patriotyczne i obywatelskie uczniów naszej szkoły widoczne są zwłaszcza w czasie takich świąt, ponieważ najliczniej bierzemy udział w tego typu uroczystościach , a także pomagamy obchodzić je innym, np. wspomagając w niesieniu sztandarów Związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej, Związek Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego czy Starostwo Powiatowe w Prudniku. Kultywowanie tradycji orężnych WP oraz pamięci o bohaterach narodowych czy upowszechnianie ceremoniału wojskowego to cele, jakie osiąga się realizując programy dydaktyczne i wychowawcze w klasach mundurowych.

Na ćwiczeniach w Kłodzku

Dnia 14 listopada 2018 klasa II LA o profilu mundurowym uczestniczyła w 2 szkoleniu w ramach edukacji wojskowej. Zajęcia odbywały się na terenie JW 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach praktycznych: zabezpieczenie medyczne pola walki, strzelectwa i budowy broni, taktyki działania na polu walki, musztry i sztuk walki. Mundurowi z Prudnika, ramię w ramię, współdziałali z młodzieżą z ZSP z Kłodzka pod czujnym okiem kadry zawodowej batalionu i opiekunów mjr K.Kopczyńskiego i S.Hajdeckiego.

„ŻYWA HISTORIA”- SPOTKANIE Z POWSTAŃCEM WARSZAWSKIM PANIĄ HELENĄ KAMERSKĄ

W dniu 15 listopada 2018r. w ramach realizacji projektu „BohaterOn” pod kierunkiem Pani Danuty Giereś i współudziale Pani Elżbiety Klekociuk uczniowie naszej klasy uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii poświęconej wspomnieniom związanym z Powstaniem Warszawskim opowiedzianym przez uczestniczkę powstania, żołnierza AK Panią Helenę Kamerską ps. Halina – sanitariuszkę w zgrupowaniu „Chrobry II”- II Batalionu Lecha Grzybowskiego .
Pani Helena opowiedziała o życiu w okupowanej przez Niemców Warszawie, a także o tym , jak dołączyła do Powstania Warszawskiego i jak wyglądała walka w toczącym się przez 63 dni powstaniu.
Z Powstaniem Warszawskim wiąże się wiele bolesnych wspomnień. ” Mieliśmy kolegów, następnego dnia już ich nie mieliśmy”- mówiła Pani Helena, lecz podkreśliła ,że były też chwile radości. W czasie powstania poznała swojego męża, któremu również udało się przeżyć powstanie.
Uczniowie zadawali wiele pytań Pani Helenie i trudno im było się z nią rozstać. .

Podziękowania, łzy wzruszenia i pamiątkowe fotografie młodzieży z naszym honorowym gościem zakończyły spotkanie, które było lekcją kształtowania patriotyzmu, wrażliwości oraz budowania mostu między pokoleniami.

Negocjacje im nie straszne

Uczniowie naszej klasy uczestniczyli w szkoleniu w zakresie negocjacji policyjnych i kryzysowych, prowadzonym przez Marka Brożka, oficera i negocjatora policyjnego w stanie spoczynku z wieloletnim doświadczeniem.

W ramach zajęć, przeprowadzonych w dniach 23 i 26 listopada br., odbyły się: 3-godzinny wykład wprowadzający i 5-godzinna gra dydaktyczno-warsztatowa, symulująca sytuację kryzysową z udziałem zakładników, grożącą ich śmiercią.

W trakcie wykładu przedstawiono charakterystykę potencjalnych sprawców zdarzeń. Uczniowie nabyli wiedzę w zakresie podstaw teoretycznych i praktycznych negocjacji policyjnych oraz technik i strategii negocjacyjnych, uzyskali kompetencje społeczne w zakresie zdolności do osiągania kompromisu, w ramach stylu prowadzenia negocjacji, oraz innych alternatywnych rozwiązań problemów i konfliktów międzyludzkich.

Podczas gry wykorzystano negocjacje policyjne do rozwiązania sytuacji kryzysowej. Uczniowie poznali sposoby komunikacji z osobą sprawcy, będącą w stanie kryzysu emocjonalnego (w tym przypadku związanego z mobbingiem). W sposób czynny brali udział w zajęciach poprzez prowadzenie tablic informacyjnych dotyczących sprawcy, jego żądań, oraz zakładników. Ćwiczyli metody perswazji oraz wywierania wpływu na ludzi. Gra dydaktyczno-warsztatowa zakończyła się sukcesem – pokojowym rozwiązaniem problemu i uwolnieniem zakładników.

Mikołajkowa wizyta klasy 2A u prudnickich strażaków oraz w „Galerii na poddaszu” w POK

W dniu 06 grudnia 2018r. uczniowie klasy 2a pod opieką wychowawcy Pani Danuty Giereś i Pani Elżbiety Klekociuk odwiedzili Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Prudniku w celu zapoznania się ze specyfiką pracy strażaka i poznania warunków ich codziennej służby, a także poszerzenia wiedzy w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
Bardzo dziękujemy pracownikom Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Prudniku za miłe przyjęcie i wiele ciekawych informacji.
Po wizycie w KPPSP młodzież udała się do „Galerii na poddaszu” w Prudnickim Ośrodku Kultury , gdzie podziwiała wystawę fotograficzną Przemka Piwowara pt.:”Chasydzi”.
Fotorelacja z wycieczki:-)

Klasy II LO na spotkaniu autorskim z historykiem Ryszardem Kwiatkowskim w POK

W dniu 14 marca 2019r. o godz.17.00 w Prudnickim Ośrodku Kultury młodzież z klasy mundurowej 2A i 3A IILO wzięła udział w niecodziennej lekcji historii prowadzonej przez Pana Ryszarda Kwiatkowskiego poszerzającą ich wiedzę historyczną na temat jednego z Wielkich Polaków pt. : „Wspomnienia o Słudze Bożym Stefanie Kardynale Wyszyńskim-Prudnik trzecie miejsce zesłania”. We wczesnych latach 50-tych, w okresie napięć między państwem a Kościołem polityka władz PRL, zależnych od ZSRR, zmierzała do złamania opozycji i wszelkich niezależnych instytucji. W ramach represji komunistów wobec Kościoła katolickiego zapadła decyzja o internowaniu Prymasa.
Jednym z miejsc zesłania był Prudnik. Późnym wieczorem 6 października 1954 r. do klasztoru Franciszkanów w Prudniku-Lesie przywieziony został Prymas Stefan Wyszyński. Rozpoczął się tym samym kolejny – jak się później okazało – najdłuższy okres izolacji hierarchy. Uczniowie mogli wysłuchać ciekawych informacji na ten temat.
Opiekunami młodzieży były Pani Danuta Giereś i Pani Katarzyna Bochenek.

Rok szkolny 2019/2020

Klasa III a

Wychowawca: Danuta Giereś

Samorząd klasowy:

Przewodniczący Jakub Karmelita

zastępca przewodniczącego: Jacek Bąk

Skarbnik: Dawid Kwiotek

Szkolenie wojskowe w Kłodzku

W dniu 19 września klasa II i III a miały okazję uczestniczyć w zajęciach na poligonie w Kłodzku. Kadeci mieli szansę w praktyce poznać to, co słyszeli na zajęciach edukacji wojskowej.

  Wyjazd na poligon zaczął się o godzinie 7:00 autoka,r który podjechał pod szkołę zabrał zniecierpliwionych „żołnierzy” wraz z opiekunami : wychowawczynią klasy Panią Katarzyną Bochenek, Panem majorem Krzysztofem Kopczyńskim. Do JW uczniowie dotarli o godzinie 8:40, zaraz po tym zostali podzieleni na grupy i oddani pod skrzydła żołnierzy. Kolejnym etapem było zapoznanie się ze wszystkimi ćwiczeniami tj. rozbieranie broni, stopnie wojskowe, meldunek, pierwsza pomoc, czołganie się, praca z kompasem i busolą, używanie specjalistycznego sprzętu. Wszystkie ćwiczenia spotkały się z wielkim entuzjazmem klas, a co za tym idzie widać było pełne zaangażowanie uczniów w wykonywaniu ćwiczeń. Następnie każdy miał czas wolny, który można było wykorzystać na odpoczynek.

 O godzinie 14:00 autokar zabrał uczniów z poligonu. Kadeci kolejny raz otrzymali okazje do spotkania z zawodowi żołnierzami, którzy nauczyli ich wielu przydatnych rzeczy w zakresie pracy żołnierskiej. Dzięki takim zajęciom uczniowie mają niepowtarzalną okazję do poznania tajników tego zawodu.

Szkolenie strzeleckie uczniów klas mundurowych

15 października 2019 r. uczniowie klas mundurowych II Liceum Ogólnokształcącego  w Prudniku uczestniczyli w szkoleniu w zakresie strzelectwa  sportowoobronnego na strzelnicy w Ścinawie Małej.

Na wstępie uczniowie zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa na strzelnicy. W ramach ćwiczeń praktycznych strzelali z broni bojowej długiej, czyli karabinków AK, PAC 15, Ak Sporter M, Ak Hellpup M i broni krótkiej – pistolet Glock, Walther i CZ. Oddawali z każdej broni po kilka strzałów, ucząc się jej obsługi i przyjmowania postaw strzeleckich w sytuacji statycznej i dynamicznej.

Atutem zajęć był fakt, że  broń palna z której strzelali uczniowie znajduje się na wyposażeniu Policji, Wojska Polskiego, oddziałów specjalnych i antyterrorystycznych oraz innych służb mundurowych. Odbyte ćwiczenia to kolejny krok przygotowujący uczniów do pracy w tychże służbach. Szkolenie prowadzone było przez kadrę instruktorów strzelectwa sportowego.

 Równorzędnie ze szkoleniem grupa uczestniczyła w ognisku integracyjnym. Wyznaczono również miejsce z bronią pneumatyczną zwaną potocznie „wiatrówką”, gdzie uczniowie klasy I i II mieli do dyspozycji 4 sztuki karabinków i strzelali na dystansie około 10-20 m do tarcz pod okiem instruktora kształcąc umiejętności strzeleckie.

Uczniowie świetnie się zintegrowali podczas wspólnego wyjazdu. Przy ognisku, dzielili się swoimi uwagami i spostrzeżeniami z aktywnie spędzonego dnia.   

Udział w projekcie ” Mundurowa Pamięć”

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych 29 października 2019r. uczniowie klas mundurowych realizujący program MON „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” z II LO im. Stefanii Sempołowskiej w Prudniku wzięli udział w akcji „Mundurowa Pamięć”. W ramach akcji uczniowie sprzątali Pomnik Marszu Śmierci 1945r. i porządkowali groby  na  Cmentarzu Komunalnym przy ul. Kościuszki  oraz zapalili znicze na mogiłach i przy pomniku.


Prawdziwa lekcja patriotyzmu przygotowana przez nas w ramach Święta Niepodległości


Dzień 8 listopada w Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku był szczególnie uroczystym dniem. Piękny apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowali uczniowie klas mundurowych IIa i IIIa pod kierownictwem swoich wychowawczyń, pań: Katarzyny Bochenek i Danuty Giereś. Gośćmi honorowymi byli: Opolski Wicekurator Oświaty, Artur Zapała, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kędzierzynie-Koźlu, ppłk Robert Król, ppor Adam Kozioł, Z-ca Dyrektora Zakładu Karnego Kierujący Oddziałem Zewnętrznym w Prudniku, kpt. Arkadiusz Komar, Naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego, Anna Wojtczak, Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji, Kamil Perewizny oraz Anna     Iwanecka – Hul, z Rady Rodziców ZSR. W trakcie uroczystości miały miejsce trzy podniosłe momenty. Pierwszy z nich to wspólne odśpiewanie czterech zwrotek hymnu narodowego w ramach projektu MEN „#Szkoła do hymnu”, kolejny to wręczenie przez Pana Wicekuratora, Artura Zapałę, dwóm najlepszym uczniom naszej szkoły: Marcinowi Fiebichowi z kl. 4 TR i Piotrowi Tęczy                  z kl. II a, stypendium Prezesa Rady Ministrów za wyniki w nauce jakie uzyskali w roku szkolnym 2018/2019. Wzniosłym momentem było również nadanie oznak stopnia kadeta określających rok nauki w klasie mundurowej uczniom klas mundurowych: II a oraz III a. Oznaki wręczali: mjr Krzysztof Kopczyński, nauczyciel przedmiotów wojskowych w II LO oraz ppłk Robert Król z WKU.

 Po części oficjalnej nastąpił pokaz musztry i taktyki w wykonaniu kadetów, przygotowany pod kierunkiem mjr K. Kopczyńskiego. Publiczność w żywy sposób mogła uczcić Niepodległą włączając się do śpiewania pieśni patriotycznych, których tekst ukazywał się na dużym ekranie. Pięknym akcentem było rozpoczęcie obchodów od poloneza, który został wykonany w ludowych strojach. Stroje te są przechowywane w archiwach szkoły jeszcze z czasów, gdy uczyły się tu wychowawczynie przedszkoli. Pani Janina Żurakowska odświeżyła je i przygotowała ów wzruszający pokaz tańca narodowego.

Nasza reprezentacja na miejskich obchodach Święta Niepodległości

Liczna reprezentacja uczniów i nauczycieli naszej szkoły wzięła udział 11 listopada w oficjalnych, miejskich obchodach rocznicy Odzyskania Niepodległości; Tym razem czcząc Niepodległą kompania honorowa wraz z pocztami sztandarowymi brała udział w apelu pod pomnikiem harcerzy ZHP, mszy świętej poświęconej ojczyźnie, przemarszu z kościoła na Plac Wolności, gdzie delegacje władz, szkół, związków składały wiązanki kwiatów pod pomnikiem Poległych Żołnierzy.
Kształtowane na co dzień postawy patriotyczne i obywatelskie uczniów naszej szkoły widoczne są zwłaszcza w czasie takich świąt, ponieważ najliczniej bierzemy udział w tego typu uroczystościach , a także pomagamy obchodzić je innym, np. wspomagając w niesieniu sztandarów Związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej, Związek Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego czy Starostwo Powiatowe w Prudniku. Kultywowanie tradycji orężnych WP oraz pamięci o bohaterach narodowych czy upowszechnianie ceremoniału wojskowego to cele, jakie osiąga się realizując programy dydaktyczne i wychowawcze w klasach mundurowych.

WOT w naszej szkole.

Wczoraj- 14 listopada mieliśmy okazję gościć w murach naszego liceum przedstawicieli WKU w Kędzierzynie Koźlu. Żołnierz poinformował nas o formowaniu się na Opolszczyźnie Batalionu WOT, który będzie mieścił się w Brzegu. Goście   zachęcali nas, abyśmy wystąpili w szeregi” Terytorialsów”, przedstawili nam warunki ,jakie musimy spełnić, aby zostać żołnierzami. Zaprezentowali  także bardzo obszerną ofertę przynależności do tej siły zbrojnej. Jak się okazuje, każdy z nas, kto osiągnął pełnoletniość i  nigdy nie wszedł w konflikt  z prawem może wstąpić w ich szeregi. Czynny udział w służbie nie wyklucza nauki, czy też pracy, gdyż służba odbywa się w dniach weekendowych. Poświęcenie swojego  wolnego czasu jest wynagradzane  finansowo. Służba ta nie niesie za sobą jednak tylko wartości materialnych, ale także wartości intelektualne, gdyż każdy z nas ma możliwość dalszego rozwoju. Wojska WOT są zaopatrzone w bardzo dobry i profesjonalny sprzęt potrzebny przy odbywaniu służby. Odbywając służbę spędza się czas na profesjonalnych strzelnicach czy poligonach. Na samym początku trzeba przejść tak zwaną „szesnastkę”, czyli 16 dniowe szkolenie, a następnie przejść 3 letni cykl szkolenia.

Spotkanie z przedstawicielami AMW

15 listopada 2019r. – Tym razem naszymi gośćmi byli przedstawiciele Agencji Mienia Wojskowego Pan Artur Zakrzewski, a także Panii Katarzyna Kowalczyk.

Spotkanie miało charakter informacyjny, gdyż odzwierciedliło nam zadania tejże agencji, a także przedstawiono korzyści jakie idą za udziałem w służbie wojskowej. Kiedy zaczynamy swoją służbę, zadaniem AMW jest nadanie nam miejsca zakwaterowania   czyli budowa mieszkań, nadanie  mieszkania, miejsca w internacie lub przekazania dodatku mieszkaniowego. Mamy także możliwość korzystania ze zniżek dla nas, a także naszych rodzin w Ośrodkach AMW Rewita mieszczących się w Juracie, Zakopanym, Sopocie i Międzyzdrojach. Wszystkie te dobra niesie za sobą praca w wojsku. Zajmują się oni także sprzedażą nieruchomości i  przedmiotów zbędnych dla wojska takimi jak np: stare mundury, buty, hełmy i wiele innych.

Spotkanie z przedstawicielem służby granicznej.

W dniu 18.12.2019r. odbyło się spotkanie z funkcjonariuszem służby granicznej dla wszystkich klas mundurowych,  na którym bardzo wiele dowiedzieliśmy się  o handlu ludźmi.

HANDEL LUDŹMI – To nazwa procederu, będąca formą niewolnictwa. Wiąże się z tym praca przymusowa, takim ludziom, gdy już padną ofiarą, zabiera się dokumenty, zmusza do prostytucji lub też żebractwa.

Wyróżniamy kilka form handlu ludźmi:

– Handel dziećmi – w celu zatrudnienia jako służby domowej, taniej siły roboczej, świadczeń usług seksualnych.

– Handel kobietami – nakłanianie kobiet do wyjazdu za granicę a tam zmuszanie ich do prostytucji.

– Handel narządami – sprzedaż organów do przeszczepu za niewielką opłatą.

– Handel tanią siłą roboczą – za swoją pracę osoby takie otrzymują wynagrodzenie niższe niż dopuszcza prawo, zarówno ich pobyt jak i praca są nielegalne.

Istnieją również trzy sposoby werbowania:

PRACA 

przedstawienie danej osobie nieprawdziwego obrazu  i warunków w  jaki będzie  odbywała się praca np (praca jako opiekunka za granicą).

MIŁOŚĆ

uwodzenie osoby, rozkochanie jej sobie a potem wywiezienia za granicę i zabranie wszystkich rzeczy osobistych.

MECHANIZM DŁUGU

Werbownik zapożycza się u wybranej osoby np. pożycza pieniądze na mieszkanie a potem bez słowa znika.

Gdy podejrzewamy handel ludźmi należy zgłosić się do odpowiednich instytucji:

– Komendy Głównej Policji

– Biuro Służby Kryminalnej 

– Policja utworzyła skrzynkę e-mailową i infolinię, dzięki którym, każdy kto ma informacje o takich przypadkach będzie mógł skontaktować się z policją.

Na końcu funkcjonariusz służby granicznej pokazał nam film, który ukazywał pewną formę handlu ludźmi.

Wszystkim uczniom bardzo podobała się prezentacja i całe spotkanie.

Wyjazd III a do Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

W dniu 28.11.2019 r II Liceum Ogólnokształcące w Prudniku realizując program „Razem dla Bezpieczeństwa” odbyło wycieczkę edukacyjną do Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Uczniowie klasy III odwiedzili jedną z najlepszych szkół wojskowych w Polsce. W ramach Dni Otwartych uczelni  mogliśmy zobaczyć nabyte umiejętności podchorążych w ramach pokazu sztuki walki oraz zaawansowanych elementów taktyki i obsługi broni na polu walki. Atrakcją zwiedzania była możliwość skorzystania z symulatora KTO (Kołowego Transportera Opancerzonego) Rosomak, kilka stanowisk w skali 1:1 dało pełny obraz służby żołnierza w tak nowoczesnym sprzęcie. Mięliśmy możliwość zaglądnięcia jak wyglądają sale wykładowe akademii oraz zaliczenia kilku ćwiczeń fizycznych będących konkurencjami egzaminacyjnymi do tejże szkoły. Miłym akcentem wycieczki były odwiedziny naszego absolwenta a dzisiaj studenta AWL–u Piotra Hahna, który podzielił się spostrzeżeniami dotyczącymi uczelni z potencjalnymi studentami.


20.12.2019r. Ostatnia wspólna Wigilia w szkole.

Końcowy egzamin z Edukacji Wojskowej klasy IIIa w Kłodzku.

W dniu 08.01.2020 klasa II a i IIIa Liceum Mundurowego wybrała się do 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku. W tym dniu do egzaminu przystąpiły kończące naukę klasy trzecie z II Liceum Ogólnokształcącego w Prudniku. Składał się on z dwóch etapów: ze sprawdzianu teoretycznego i sprawdzianu praktycznego.
Uczniowie do egzaminu podeszli w sposób sumienny i obowiązkowy. Każdemu z nich zależało na tym, aby prezentując swoją wiedzę i umiejętności praktyczne pokazać się z jak najlepszej strony.

Młodzież klasy II miała możliwość obserwowania egzaminu praktycznego starszych kolegów, który sami już w tym roku szkolnym roku będą zdawać. Uczniowie dowiedzieli się jak będą oceniani, a następnie, gdy starsze klasy przystąpiły do egzaminów teoretycznego i praktycznego, kadeci z klasy z II przećwiczyli musztrę.

Po egzaminach głos zabrała pani podpułkownik Izabela Wlizło, wygłaszając mowę końcową, oraz gratulując wszystkim uczniom zdania egzaminów.

Edycja